تاسیسات برقی

نیروگاه: وظیفه اصلی یک نیروگاه تبدیل انرژی از دیگر شکل ‌های آن مانند انرژی شیمیایی، انرژی هسته ‌ای، انرژی پتانسیل گرانشی و ... به انرژی الکتریکی است.

انتقال انرژی الکتریکی: فرایند جابجایی توان الکتریکی را انتقال انرژی الکتریکی گویند. این فرایند معمولاً شامل انتقال انرژی الکتریکی از مولد یا تولید کننده به پستهای توزیع نزدیک شهرها یا مراکز تجمع صنایع است و از این پس یعنی تحویل انرژی الکتریکی به مصرف کننده ‌ها در محدوده توزیع انرژی الکتریکی است.

پست برق:پست الکتریکی ایستگاهی فرعی است که در مسیر تولید، انتقال یا توزیع انرژی الکتریکی ولتاژ را به وسیله ترانسفورماتور به مقادیر بالاتر یا پایین‌ تر تغییر می‌ دهد.

یک پست روی هم رفته دارای تجهیزات سوئیچ، سیستم ‌های حفاظت (پناه)، کنترل و همچنین یک یا چند ترانسفورماتور است.

اصلاح ضریب توان (بانک خازنی): اصلاح ضریب توان (Power Factor Correction) که با عبارت PFC نمایش داده می ‌شود، فرایند تعدیل ضریب توان از مقادیر کوچکتر از ۱ به مقادیر نزدیک ۱ است. به طور کلی ضریب توان بالاتر در انتقال و تولید انرژی الکتریکی مناسب ‌تر است چرا که در این صورت تلفات مربوط به انتقال و تولید کاهش می ‌یابد و به این ترتیب هزینه ‌های مربوط به تولید و انتقال نیز کاهش می ‌یابند.

تابلو برق: تابلو برق یک محفظه برای نصب و سیم بندی تجهیزات الکتریکی یا الکترونیکی است که کلید ها و قطعات کنترلی و حفاظتی و لوازم نمایشگر (ولتاژ، جریان، فرکانس، توان، کسینوس فی و ...) روی آن نصب می ‌شوند.

منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) : منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) وسیله ‌ای است که در کنار یک رایانه (یا مصرف کننده برقی دیگر) نصب می ‌شود و هنگام قطع یا تغییرات شدید ولتاژ ورودی، امکان ادامه کار در حالت نرمال را برای مصرف ‌کننده فراهم می ‌کند.

سامانه برق اضطراری (ژنراتور): سامانه برق اضطراری نوعی از سامانه ‌های پشتیبان است که در زمان بحران و یا وقتی که سامانه‌ های معمولی از کار می ‌افتند مورد استفاده قرار می‌گیرند. سامانه‌ های قدرت اضطراری شامل ژنراتور ها، سلول ‌های سوختی، سامانه ‌های نوری، و دستگاه ‌های دیگر می ‌شود. از این سامانه ‌ها در طیف گسترده ‌ای از مراکز مانند خانه‌ های مسکونی، بیمارستان ‌ها، آزمایشگاه ‌های علمی، مراکز داده، مخابرات و در تجهیزات مدرن کشتی‌ های نیروی دریایی استفاده می شود.

زمین الکتریکی (ارتینگ): در مهندسی برق، واژه Sālur یا ارت با توجه به کاربردهای آن دارای معانی متفاوتی است. زمین در یک مدار الکتریکی می ‌تواند نقش یک نقطه مبدا را داشته باشد که بر طبق آن بقیه ولتاژ های الکتریکی را اندازه‌ گیری می‌ کنند.

آذرخش گیر (صاعقه گیر): Lightning Arrester از کالاهای حفاظتی و پناه پست‌ های فشار قوی می ‌باشد که برای هدایت موجهای ولتاژ ضربه ‌ای به زمین و جلوگیری از ورود آنها به ایستگاههای انتقال و پخش نیرو بکار می ‌رود و بیشتر در پایان توانراه و در اندرگاه ترانسفورماتور ها کار گذاشته می ‌شود.